بررسی مهمترین دلایل ریزش مو

ممکن است صبح که از خواب بیدار می شوید، از موهای ریخته شده روی بالش تعجب کنید. شاید استرس ریزش مو باعث شده از شانه کردن موهایتان بترسید. آیا تاکنون به بررس دقیق علت عارضه خود پرداخته اید؟ آیا سلامت یا زمینه وراثتی خود را چک کرده اید؟ افزایش سن یکی از ساده ترین دلیل ها است. اما تنها دلیل این پدیده دردآور نیست. بررسی مهمترین دلایل ریزش مو بسیار ضروری است. زیرا می تواند مسیر درمان را مشخص کند. البته درمانی موثر است که واقع بینانه باشد. ما دلایل عمده ریزش مو را به شما خواهیم گفت. اما مسئولیت اصلی متوجه شماست. زیرا ممکن است موها نشانه و زنگ خطری برای شما باشند.

الگوی کاهش یا طاسی موی سر در افراد مختلف متفاوت است.

دلایل اصلی ریزش مو

بسیاری از متخصصان در این مورد اتفاق نظر دارند که ریزش روزانه 100 تار مو طبیعی است. ممکن است هنگام شانه زدن موها، یا هنگام خواب و حمام متوجه ریزش شوید. بدن وقت در حالت کاملا سالم باشد می تواند موهای از دست رفته را بازسازی کند. مشکل زمانی است که بدن شما در قبال میزان موی از دست رفته، فعالیت بازسازی را انجام ندهد. این پدیده می تواند به کاهش بیش از حد موها و حتی طاسی سر منجر شود. طاسی پدیده ای است که اغلب آقایان از آن رنج می برند. اما درصد کمی از بانوان نیز طاسی را تجربه می کنند. ما عمده ترین دلایل و بیماریهای زمینه ساز ریزش مو را بررسی می کنیم.

دلایل و بیماری های زمینه ساز ریزش مو

 • عوامل ژنتیک
 • کمبود پروتئین
 • استرس
 • کم خونی
 • کم کاری تیروئید
 • کاهش وزن شدید
 • مصرف برخی قرص ها
 • آلوپسی آندروژنی
 • تلوژن افلوویوم
 • زایمان
 • انواع عفونت ها
 • لوپوس

ما در این مقاله مهمترین دلایل ریزش مو را معرفی کردیم. توضیح این دلایل می تواند کمک تشخیصی مناسبی برای درمان عارضه شما باشد. اگر با مطالعه این مقاله دلیل کاهش موی سر خود را حدس زدید. خودسرانه اقدام به درمان و مصرف دارو نکنید. حتما با پزشکی متخصص مشورت کنید تا در صورت نیاز به درمان دارویی، نسخه مناسب را برای شما تجویز کند. 

عوامل ژنتیکی موثر در ریزش مو

دلایل ژنتیکی زمینه ساز ریزش و حتی کاهش موی سر، دارای الگوی خاص است. که با نام ریزش مو با لگوی مردانه یا الگوی زنانه شناخته می شود. این نوع عارضه, معمولا سبب نازک شدن موها، عقب رفتن موها از ناحیه پیشانی و ریزش مو در قسمت عقب سر می شود. معمولا افراد مبتلا، در خانواده، والدین یا بستگان درجه یک خود،افرادی با همین الگوهای ریزشی را دارند. به همین دلیل این نوع عارضه وراثتی است. و با افزایش سن شدت بیشتری پیدا می کند. 

رابطه کمبود پروتئین و ریزش مو

مصرف پروتئین می تواند ساده ترین راه درمان و حفاظت از موهای شما باشد

تحقیقات علمی گسترده نشان داده است که برای قطع ریزش مو می توان از پروتئین استفاده کرد. بررسی ها نشان داده است که اگر بدن فرد مدت سه هفته هیچ نوع ماده پروتئینی دریافت نکند یا میزان جذب و دریافت این ماده در بدن او کم باشد، با ریزش شدید مو مواجه خواهد شد. بسیاری از مواد غذایی غنی از پروتئین هستند. گوشت های قرمز، ماهی، مرغ، حبوبات، تخم مرغ و لبنیات منابع طبیعی غنی از پروتئین هستند. در برنامه غذایی روزانه و هفتگی باید میزان مناسبی از پروتئین ها گنجانده شود. این مورد می تواند سبب توقف ریزش و کاهش موهای سر شود. 

استرس

تنش های روحی، سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند. استرس می تواند سبب بروز بسیاری از بیماری های جسمی شود. کاهش سیستم ایمنی ناشی از اضطراب و استرس در افراد مختلف متفاوت است. اما به صورت کلی می تواند ابتلا به بیماری های عفونی و ریزش مو را ناشی از استرس دانست. دو دسته استرس موثر در این عارضه وجود دارد. یک دسته فشارهای روحی ناشی از حوادثی مانند شکست های عاطفی، طلاق، مرگ عزیزان و ... است. این نوع استرس می تواند باعث ریزش مو شود. اما میزان ریزش ناشی از این نوع استرس کم است. دسته دوم استرس ناشی از برخی بیماری ها و حوادثی مانند تصادفات سنگین و جراحی ها است. این نوع استرس تاثیر زیادی در شدت کاهش موی افراد داد. معمولا تا 6 ماه پس از این حوادث نیز ادامه خواهد یافت.

کم خونی

یکی دیگر از عمده ترین دلایل مرتبط با کاهش مو، کم خونی است. کم خونی مخصوصا در میان بانوان بسیار شایع است. تعیین میزان کم خونی توسط پزشک متخصص و با انجام آزمایش امکان پذیر است. اگر شما علاوه بر ریزش مو علایمی مانند خستگی، سرگیجه، احساس سردی در ناحیه دست و پا، رنگ پریدگی و سر درد دارید. ممکن است دلیل همه این موارد کم خونی و فقر آهن شما باشد. این بیماری به آسانی قابل درمان و کنترل است. کافی است که روزانه یک مکمل آهن مناسب مصرف کنید. البته نوع و میزان مصرف را حتما باید پزشک معالج پس از بررسی نتایج آزمایش برای شما تعیین کند. با تامین میزان آهن مورد نیاز بدن می توانید با مشکل ریزش مو های خود برای همیشه خداحافظی کنید.

کم کاری تیروئید

غده تیروئید مسئول تنظیم میزان سوخت و ساز بدن است. این عمل از طریق هورمون های آزاد شده از این غده انجام می شود. گاهی ممکن است بنا به دلایل مختلف اختلالی در نحوه عملکرد این غده ایجاد شود. در نتیجه ممکن است ترشح هورمون به اندازه کافی صورت نگیرد. کاهش میزان هورمون های تیروئیدی عواقب و پیامدهای متعددی دارد. اما یکی از عمده ترین پیامدهای آن ریزش مو است. ریزش مو بیشتر در هنگام حمام و شانه کشیدن قابل تشخیص است. این ریزش کمی غیرعادی و زیاد است. برای بررسی عملکرد مناسب تیروئید باید آزمایشات تشخیصی انجام داد. اگر دلیل اصلی کاهش موی سر شما کم کاری تیروئید باشد می تواند با دریافت نسخه درمانی و پس از طی کامل دوره درمان، مشکل ریزش را حل کنید.

کاهش وزن شدید

ممکن است به دلیل دوره طولانی استرس یا رژیم های نامناسب غذایی، وزن شدیدا کاهش یابد. بدن به این نوع کاهش وزن واکنش نشان می دهد. یکی از واکنش ها، ریزش مو است. این واکنش به دلیل کاهش شدید سطح ویتامین های مورد نیاز بدن است. زیرا کاهش شدید وزن سبب می شود بدن نتواند میزان کافی کالری و ویتامین دریافت کند. و نتیجه طبیعی آن ریزش مو ها است. باید بتوانید تناسب وزن و تعادل میزان دریافتی مواد معدنی و ویتامین مورد نیاز بدن را تنظیم کنید. اگر خواهان کاهش وزن هستید باید این روند را با استفاده از برنامه های تغذیه ای مناسب پیگیری کنید. در برنامه نباید ماده ای حذف شود بلکه باید میزان مناسبی از هر ماده معدنی و ویتامین را در برنامه بگنجانید.

مصرف برخی قرص ها

عارضه مصرف برخی داروها می تواند ریزش یا کاهش موی سر دوره ای باشد

واکنش طبیعی درمانی برخی داروها ریزش مو است. اما تاثیر این داروها متفاوت است. برخی داروها سبب ریزش مو در مرحله رشد یا آناژن می شوند. داروهای شیمی درمانی و داروها دارای مشتقات طلا، تالیوم و بیسموت در این دسته قرار دارند. برخی داروها سبب ریزش موها در فاز استراحت با تلوژن می شوند. بسیاری از داروهایی که می شناسید می تواند این پیامد را داشته باشند. داروهای رقیق کننده خون مانند هپارین، وارفارین و ...، داروهای کاهش دهنده فشار خون مانند لیزینوپریل، بیزوپرولول و ..، داروهای هورمونی و ضدبارداری، داروهایی مانند متوترکسات، داروهای ضد تیروئید، داروهای ضد اضطراب و داروهای ضد افسردگی در این دسته از داروها قرار می گیرند.

آلوپسی آندروژنی

بانوی مبتلا به آلوپسی آندروژنی و الگوی ریزش و کاهش موی سر

در بسیاری از موارد آلوپسی آندروژنی دلیل اصلی طاسی است. این عارضه به صورت تدریجی اتفاق می افتد. در این بیماری معمولا دلایل هورمونی و ژنتیکی نقش های کلیدی دارند. اگر در بستگان درجه اول یا نزدیک فردی، این پدیده وجود داشته باشد احتمال ابتلای او به این مدل از طاسی بسیار زیاد است. دو هورمون تستوسترون و در هیدروتستوسترون در آقایان و بانوان وجود دارد. اگر سطح این هورمون در بدن فرد از میزان طبیعی بالاتر رود، ریزش مو اتفاق می افتد. به همین دلیل اولین مورد در بررسی دلایل ریزش مو بررسی ها و آزمایشات هورمونی است. عمده ترین بررس برای تشخیص این بیماری بررسی سابق فامیلی و انجام آزمایشات تشخیصی هورمونی است. در مورد این نوع طاسی هنوز درمان قطعی وجود ندارد. اما اگر دلیل آلوپسی آندروژنی اختلالات هورمونی باشد، می توان با مصرف داروهای موثر و تعادل هورمونی میزان کاهش مو و طاسی را کاهش داد. 

تلوژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم و کاهش موهای ناشی از این عارضه

میزان ریزش مو در افراد مبتلا به بیماری، 4 برابر بیشتر از افراد عادی است. ممکن است روزانه 400 تار یا حتی تعداد بیشتری از تارهای موی فرد بیمار بریزد. دلیل اصلی این بیماری تجربه استرس های شدید یا ناگهانی است. افرادی که تجربه استرس های شدید مانند ابتلا به بیماری های سخت یا حتی تصادف های رانندگی را دارند بیش از سایر افراد در معرض ابتلا به این بیماری هستند. اما درمان این بیماری ساده است. تنها کافی دلیل و ریشه استرس شناسایی شود. درمان های دارویی موثر برای برطرف کردن آن انجام شود. با درمان و از بین رفتن استرس ریزش مو ناشی از تلوژن افلوویوم قطع خواهد شد.

زایمان

افزایش میزان هورمون ها در دوران بارداری سبب کاهش احتمال ریزش مو خواهد شد. اما پس از زایمان بدن فرد به حالت قبل باز می گردد. سطح بسیاری از هورمون ها در بدن کاهش خواهد یافت. در ریزش مو بعد از زایمان اغلب موهایی که دوره رشد آنها تمام شده می ریزند. اما این نوع ریزش نیست در فاصله دو سال بعد از زایمان متوقف خواهد شد.

انواع عفونت ها

عفونت های قارچی می تواند سبب ریزش شدید و ناگهانی مو شود. این نوع عفونت ها معمولا بین کودکان و نوجوانان شایع تر هستند. افرادی که سیستم بدنی آنها ضعیف است یا به اختلالات سیستم بدنی مبتلا هستند نیز در معرض ابتلا به عفونت های قارچی قرار دارند. یک گروه از قارچ ها به نام درماتوفیت ها می توانند سبب ریزش مو شوند.. بیماری ناشی از این نوع قارچ، پینه­آ کاپیتس نام دارد. ممکن است ریزش مو در این بیماری با درد نیز همراه باشد. استفاده مشترک از وسایلی مانند حوله های حمام، برس، شانه، روسری و کلاه می تواند سبب انتقال بیماری از فرد مبتلا به افراد سالم شود. برای درمان این بیماری، یک دوره 6 هفته ای باید به مصرف داروهای ضد قارچ اختصاص بیابد. ریزش مو در این بیماری برگشت پذیر است. پس از اتمام دوره درمان و حل مشکل قارچی، ریزش متوقف و رویش مو مجدد آغاز خواهد شد.

لوپوس

تلوژن افلوویوم و کاهش موهای ناشی از این عارضه

این نوع بیماری خود ایمنی و ناشی از نقص دستگاه ایمنی فرد است. معمولا با ایجاد لکه های قرمز در ناحیه صورت و بینی ایجاد می شود. در این بیماری گاهی قسمت سر برخی افراد نیز درگیر می شود. در چنین حالتی شاهد ریزش مو سکه ای در این افراد هستیم. میزان ابتلای بانوان به این بیماری بیش از آقایان است. البته میزان ریزش در این بیمار با توجه به شدت در افراد مختلف متفاوت است.

در این مقاله بیشتر در مورد اصولی ترین روش برای کمک به رویش مجدد مو صحبت کردیم. 

 

نظرهای کاربران
داروخانه روشا - مکمل های ورزشی ، مراقبت از مو ، مراقبت از پوست 0
داروخانه روشا - مکمل های ورزشی ، مراقبت از مو ، مراقبت از پوست